Hallstatt

Hory, jezero, solný důl a středověké městečko je kombinace, která láká různorodé typy turistů – od nadšenců horské turistiky, přes milovníky historie a archeologie až po milovníky vodních sportů. Pohoří Dachstein, starobylé městečko Hallstatt a Solná komora jsou zařazena pod světové kulturní dědictví UNESCO, což je pochopitelně také magnetem pro řadu turistů.

Hallstatt, malé starobylé městečko je jedním z nejnavštěvovanějších rakouských městeček. Toto město láká turisty z celého světa a to z řady důvodů. Řada návštěvníků spojuje prohlídku středověkého města s návštěvou nedalekého nejstaršího solného dolu na světě. Na místě si lze objednat komentovanou prohlídku jak samotného Hallstattu, tak nedalekého Solného dolu v němčině, angličtině a v dalších jazycích. Ať se rozhodnete absolvovat prohlídku městečka samostatně nebo s průvodcem, tak určitě nesmíte vynechat návštěvu zdejší kostnice z 16. století. V té době na místním hřbitově již nebylo místo pro další nebožtíky, došlo tedy k vyzvednutí několika set lebek a kostí. Ostatky byly vyběleny a lebky byly pokresleny květinovými motivy a popsány daty narození a úmrtí, následovalo uložení do místní kostnice. V blízkosti kostnice naleznete gotický katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, v kterém nechybí oltář se svatou Barborou, patronkou horníků.

Patříte-li mezi milovníky archeologie, můžete navštívit místní rozsáhlá archeologická naleziště. Již v roce 1846 zde proběhl jeden z prvních významných výzkumů. V této době bylo nedaleko od solného dolu nalezeno veliké pohřebiště, kde bylo odkryto více jak 1500 hrobů s bohatou pohřební výbavou. K archeologickému nalezišti se pohodlně dostanete lanovkou z Hallstattu. Navštívit můžete i městské muzeum, které v roce 1898 otevřel císař František Josef I.. V tomto muzeu naleznete řadu místních archeologických nálezů.

Světový unikát představuje místní solný důl, kde místní začali těžit sůl již před 7 000 lety (a kde se sůl těží dodnes). Prohlídku dolu lze absolvovat od začátku dubna do konce listopadu. Stejně jako k archeologickému nalezišti, tak se k dolu dostanete za pomoci lanovky, pokud se chcete projít, cesta vám bude trvat zhruba hodinu. Pokud se po prohlídce dolu budete chtít pokochat místní přírodou, nezapomeňte navštívit vyhlášenou vyhlídkovou plošinu Skywalk ve výšce 360 metrů nad jezerem.

Toužíte vedle kulturních zážitků i po přírodě? Tak nezapomeňte vyrazit na túru na horský masiv Dachstein, které leží na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska. Nejvyšší vrcholy naleznete na okraji tohoto masivu a díky zvlněné náhorní plošině vás čeká i řada krasových jevů. Odpočinout si pak můžete u Hallstattského jezera, kde se vedle plavání můžete i potápět.

Vzdálenost mezi Prahou a Hallstattem činí 370 km. Pokud tuto cestu nechcete absolvovat za volantem vy samy, tak využijte naší služby DriveCzech, kdy Vás pohodlným autem odveze profesionální řidič až do Hallstattu, kde můžete strávit zajímavý víkend s rodinou či přáteli, ale také romantickou dovolenou se svým protějškem.