Výlet na více dní

Praha, Bratislava, Vídeň, Budapešť

Máte zájem o několikadenní výlet, při kterém stihnete navštívit více míst? 

 

Napište nám do objednávky seznam míst, která byste chtěli navštívit, Váš časový plán a my Vám uděláme cenovou nabídku na míru. Podle Vašeho plánu si zarezervujte hotel ve městě, ve kterém budete přespávat. Váš osobní řidič Vás vždy odveze do hotelu a ráno zase v hotelu vyzvedne a budete moct pokračovat na cestě za dobrodružstvím a objevováním krásy přírody v srdci Evropy.

 

Oblíbené vícedenní výlety: 

Srdce Evropy: Celkem 7 dní.

1. Přílet do Prahy. Šofér Vás vyzvedne na letišti a odveze Vás do hotelu, kde si můžete odpočinout po náročném letu a užít si atmosféru historické Prahy.

2. Šofér Vás ráno po snídani vyzvedne z hotelu a pojede s Vámi do Slovenského hlavního města Bratislavy. Zde se ubytujete v hotelu a řidič Vás sveze na několik míst, které stojí za to vidět. Samozřejmě si můžete vybrat, která místa v tomto městě navštívíte.

3. Osobní řidič Vás ráno vyzvedne po snídani ve Vašem hotelu v Bratislavě, odkud Vás odveze do nedaleké Vídně v sousedním Rakousku. Zde Vás vezme na zajímavá místa podle Vašeho přání a u každého na Vás počká. Večer Vás sveze zpět do Prahy do Vašeho hotelu. 

4. Tento den si můžete užít krásy Prahy a řidič pro Vás tentokrát nepřijede. Pokud ale budete chtít, můžete si zaplatit náš hodinový pronájem řidiče a využít ho jen na tolik hodin, kolik budete potřebovat. Tuto Variantu doporučujeme, pokud si budete chtít prohlédnout Pražskou zoo, Pražský hrad a ještě stihnout výlet na Vyšehrad.

5. Ráno Vás šofér po snídani vyzvedne ve Vašem hotelu v Praze a sveze Vás do Drážďan v sousedním Německu. Zde na Vás počká, až si prohlédnete město a cestou zpět stihnete navštívit národní park České Švýcarsko. Tam na Vás řidič zase počká a večer Vás sveze zase zpět do Prahy. 

6. Ráno Vás šofér vyzvedne po snídani v hotelu a vezme Vás na celodenní výlet do Českého Krumlova. Večer příjezd do Prahy

7. Šofér Vás odveze z Vašeho hotelu na letiště v Praze. 

Rekapitulace:

1. Přílet do Prahy – Vyzvednutí na letišti -> Hotel

2. Praha -> Bratislava (přespání v místním hotelu)

3. Bratislava-> Vídeň -> Praha

4. Praha

5. Praha -> Drážďany -> Národní park České Švýcarsko

6. Praha -> Český Krumlov -> Praha

7. Odlet z prahy – Vyzvednutí v hotelu -> Letiště

 


Read more...


Celodenní výlet do Českého Krumlova

Český Krumlov

Český Krumlov

 

Jak objednat:

Celodenní výlet se osobním řidičem z Prahy do Českého Krumlova objednávejte pomocí formuláře pro individuální objednávky na našich stránkách. Uveďte nástupní adresu a čas odjezdu a typ auta, který Vám bude vyhovovat.

Můžeme Vám nabídnout šoféry s vozidlem pro 4 pasažéry + řidič, limuzínu pro 3 pasažéry + řidič, a nebo dodávku, která uveze až 7 pasažérů + řidič. Pokud Vás jede větší skupina, není problém zařídit pro Vás více aut najednou. Vždy prosím uveďte kolik Vás pojede a kolik budete mít zavazadel a my pro Váš výlet najdeme to nejoptimálnější řešení. Dispečer Vás bude co nejdříve po odeslání objednávky na Váš email kontaktovat s cenovou nabídkou. Pokud budete souhlasit, tak objednávku už jen potvrdíme a už se o nic nebudete muset starat. 


Praha -> Český Krumlov -> Praha

Oficiální ceník pro 1 auto s osobním řidičem.

Třída Čas Cena
Comfort class 12h 9000 CZK
Luxury Class 12h 20000 CZK
VAN Class 12h 10000 CZK

 

Vypravte se z Prahy na celodenní výlet do města Český Krumlov, který se nachází na jihu Čech. Prozkoumejte krásu tohoto města užijte si místní zámek – Sídlo krumlovských vévodů. 

Osobní řidič Vás vysadí na parkovišti nedaleko vstupu co vnitřního města nebo u zámecké zahrady, která je na kopci nad zámkem. Domluvíte se s ním, kde Vás vyzvedene a nebo kde na Vás počká a vy si budete moct bez starostí užít den v tomto překrásném historickém městě. Užít si můžete již zmíněný Zámek Český Krumlov, který patří svou kulturní tradicí, rozlohou a architektonickou úrovní mezi nevýznamnější památky středoevropské oblasti. Můžete zde obdivovat dochovaný detail architektonického a stavebního vývoje od 14. do 19. století.

Sezóna začíná vždy od 2. dubna a končí 31. října. V období 1. června až 31. srpna můžete navštívit zámek do 9:00 do 17:00. Ve zbytku sezóny do 16:00. 

Doporučujeme tedy z Prahy vyrážet kolem 7-8 hodiny ranní, abyste měli dostatek času na prohlídku celého města i zámku. 

Cesta z Prahy zabere bez zastávek autem přibližně 2 hodiny a cesta zpět také. 


Read more...


Celodenní výlet Karlštejn a Koněpruské jeskyně

Celodenní výlet na hrad Karlštejn a do Koněpruských jeskynní.

Jak objednat celodenní výlet na Hrad Karlštejn a návštěvu Koněpruských jeskynní? 

 

Vyplňte na našich stránkách formulář pro individuální objednávky, kde nám sdělte také adresu a čas odjezdu od Vašeho hotelu nebo domova a počet cestujících. Pošleme Vám obratem cenovou nabbídku na Vámi uvedený email. Pokud budete s cenou souhlasit, tak Vaší objednávku potvrdíme a už se nemusíte o nic starat. 

 


Praha -> Karlštejn -> Praha

Oficiální ceník pro 1 auto s osobním řidičem.

Třída Čas Cena
Comfort class 6h 3600 CZK
Luxury Class 6h 9000 CZK
VAN Class 6h 4800 CZK

Praha -> Koněpruské jeskyně -> Praha

Oficiální ceník pro 1 auto s osobním řidičem.

Třída Čas Cena
Comfort class 6h 3600 CZK
Luxury Class 6h 9000 CZK
VAN Class 6h 4800 CZK

Praha -> Karlštejn -> Koněpruské jeskyně -> Praha

Oficiální ceník pro 1 auto s osobním řidičem.

Třída Čas Cena
Comfort class 10h 6000 CZK
Luxury Class 10h 15000 CZK
VAN Class 10h 8000 CZK

 

Hrad Karlštejn leží západně od Prahy a zaujímá mezi českými hrady zcela výjmečné postavení. Byl založen v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především korunovačních klenotů, které zde byly na počátku husitských válek s krátkými přestávkami téměř 200 let. 

 

Na hrad Karlštejn se z centra Prahy s naším osobním řidičem dostanete přibližně za 45 minut. 

 

Návštěvní doba se různí podle ročních období, ale většinu času je otevřeno od 10:00 do 17:00 hodin. 

Doporučujeme z Vašeho hotelu v Praze vyrazit kolem 9:00 ráno, jelikož ještě nějakou chvíli trvá, než k samotnému hradu vyjdete kopec, kam bohužel auta nesmí. Řidič Vás přiveze na parkoviště pro návštěvníky, kde na Vás počká, až se vrátíte z prohlídky hradu. 

Po prohlídce se můžete podívat do Koňěpruských jeskyní, které jsou vzdálené pouze 16 minut od hradu Karlštejn. 

Stálá teplota v jeskyni je okolo 10,6°C, proto nezapomeňte na vhodné oblečení

Otevírací doba v Koněpruských jeskynních je od 8:00 - 16:00 hodin. Na prohlídku si je potřeba vyhradit alespoň 2 hodiny. Samotná prohlídka trvá přibližně 1 hodinu a stojí 150 Kč za dospělou osobu. 

Pokud chcete absolvovat oba výlety v jeden den, je potřeba se rozhodnout, jestli chcete nejdříve navštívit Koněpruské jeskyně nebo Karlštejn. 

Vzhledem k otevíracím dobám obou míst doporučujeme nejdříve navštívit Koněpruské jeskyně a poté pokračovat na Hrad Karlštejn. Kam budete chtít jako první si vždy domluvte se svým osobním řidičem, který na Vás vždy počká na parkovišti. 

 


Read more...


Day trip to Český Šternberk Castle and Kutná Hora

Day trip to Český Šternberk Castle and Kutná Hora

How to book a day trip to Český Šternberk Castle and Kutná Hora

Fill in the order form on our homepage, where you can also tell us the address and time of departure from your hotel or home and the number of passengers. We will email you a price offer. If you agree with the price, we will confirm your order.

 


Prague -> Český Šternberk Castle -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 6h 4000 CZK
Luxury Class 6h 10000CZK
VAN Class 6h 5200 CZK

Prague -> Kutná Hora -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 6h 4000 CZK (155 EUR)
Luxury Class 6h 10000 CZK (390 EUR)
VAN Class 6h 5200 CZK (202 EUR)

Prague -> Český Šternberk Castle -> Kutná Hora -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 10h 7000 CZK (271 EUR)
Luxury Class 10h 16000 CZK (620 EUR)
VAN Class 10h 8500 CZK (330 EUR)

 

The originally Gothic Český Šternberk Castle was built before 1241. In 1467, the castle was conquered and then rebuilt in the late Gothic style. It has had several owners over the centuries. Except for the Sternberg family’s private rooms, the castle is open to the public throughout the season.

It is quite exceptional that the castle is still in the possession of this family. It is now owned by the 20th generation of the founder's descendants.

The opening hours of Český Šternberk Castle are from 9 a.m. to 6 p.m. on weekends. It is necessary to book a time on weekdays. Leave the booking to us.

If you want to combine a trip to Český Šternberk Castle with a visit to Kutná Hora, we recommend that you leave Prague around 9 a.m.

 

The journey from Prague takes 40-45 minutes. The castle tour takes about an hour. Then the driver will take you to the town of Kutná Hora, 36 minutes away, where silver was mined in the past. The city has a beautiful historical centre, with the Cathedral of St. Barbara looming above it. You simply have to see this with your own eyes.

A tour of the city with the Cathedral takes at least 2-3 hours.

The journey back to Prague takes around 1 hour.


Read more...


Trip for more days

Praha, Bratislava, Vídeň, Budapešť

 

 

Are you interested in a several-day trip where you can visit more places?

 

Send us the list of places that you would like to visit and your schedule and we will make you a tailor-made offer. According to your plan, book a hotel in the city where you will be staying overnight. Your personal driver will always take you to the hotel and pick you up at the hotel in the morning and continue your journey of adventure to discover the beauty of nature in the heart of Europe.

 

How to book trip for multiple days?

Fill in the Individual order form on our homepage, where you can also tell us the address and time of departure from your hotel or home and the number of passengers. We will email you a price offer. If you agree with the price, we will confirm your order.

 

Favourite multi-day trips:

"Eurotrip" Heart of Europe: A total of 7 days.

1. Arrival in Prague. The driver will pick you up at the airport and take you to a hotel where you can relax after a long flight and enjoy the atmosphere of historic Prague.

2. The driver will pick you up from your hotel in the morning after breakfast and will take you to the Slovak capital city of Bratislava. Here you will stay in a hotel and the driver will take you to several places worth seeing. Of course you can choose which places to visit in this city.

3. The driver will pick you up in the morning after breakfast at your hotel in Bratislava and take you to nearby Vienna in neighbouring Austria. Here he will take you to interesting places according to your wishes and wait for you. In the evening, he will take you back to your hotel in Prague.

4. This day you can enjoy the beauty of Prague and the driver will not come for you this time. If you want, however, you can pay for our hourly rental and use a driver for as many hours as you need. We recommend this option if you want to see the Prague Zoo, Prague Castle or even make a trip to Vyšehrad.

5. In the morning, the chauffeur will pick you up at your hotel in Prague after breakfast and take you to Dresden in neighbouring Germany. Here he will wait until you have seen the city. On the way back you can visit the Czech Switzerland national park. There the driver will wait for you again and in the evening he will take you back to Prague.

6. In the morning, the driver will pick you up at the hotel after breakfast and take you on a day trip to Český Krumlov. Arrival in Prague in the evening

7. The driver will take you from your hotel to the airport in Prague.

Recapitulation:

1st day: Arrival in Prague - Pick up at the airport -> Hotel

2nd day: Prague -> Bratislava (overnight stay in a local hotel)

3rd day: Bratislava-> Vienna -> Prague

4th day: Prague

5th day: Prague -> Dresden -> Czech Switzerland National Park

6th day: Prague -> Český Krumlov -> Prague

7th day: Departure from Prague - Pickup at Hotel -> Airport

 

 

 


Read more...


Daytrip to Český Krumlov

Český Krumlov

Český Krumlov

 

How to Book this Daytrip:

Fill in the order form on our homepage, where you can also tell us the address and time of departure from your hotel or home and the number of passengers. We will email you a price offer. If you agree with the price, we will confirm your order.

Order a day trip with a personal driver from Prague to Český Krumlov using the form for individual orders on our website. Indicate the starting address and departure time and the type of car that suits you.

We can offer you a vehicle for 4 passengers + driver (Comfort class) or a van that can carry up to 7 passengers + driver (VAN class). If you are a bigger group, it is no problem to arrange more cars for you at the same time. Please always tell us how many passengers and how much luggage you will have and we will find the best solution for your trip.


Prague -> Český Krumlov -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 12h 9000 CZK (350 EUR)
Luxury Class 12h 20000 CZK (775 EUR)
VAN Class 12h 10000 CZK (389 EUR)

 

Take a day trip from Prague to Český Krumlov, which is located in South Bohemia. Explore the beauty of this city and enjoy the local castle - the seat of the Krumlov dukes.

The season always runs from 2 April to 31 October. From 1 June to 31 August you can visit the castle from 9 a.m. until 5 p.m. During the rest of the season it is open until 4 p.m.

Therefore, we recommend that you leave Prague around 7-8 a.m. in order to have enough time to explore the city and the castle.

The journey from Prague takes about 2 hours without a stop, as does the journey back.


Read more...


Daytrip to Karlstejn and Koneprusy caves

Daytrip to Karlstejn and Koneprusy caves.

How to book a day trip to Karlštejn Castle and visit the Koněprusy Caves?

 

Fill in the order form on our homepage, where you can also tell us the address and time of departure from your hotel or home and the number of passengers. We will email you a price offer. If you agree with the price, we will confirm your order.

 


Prague -> Karlštejn Castle -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 6h 3600 CZK (140 EUR)
Luxury Class 6h 9000 CZK (350 EUR)
VAN Class 6h 4800 CZK (186 EUR)

Prague -> Koněprusy Caves -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 6h 3600 CZK (140 EUR)
Luxury Class 6h 9000 CZK (350 EUR)
VAN Class 6h 4800 CZK (186 EUR)

Prague -> Karlštejn Castle -> Koněprusy Caves -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 10h 6000 CZK (235 EUR)
Luxury Class 10h 15000 CZK (580 EUR)
VAN Class 10h 8000 CZK (310 EUR)

 

Karlštejn Castle lies to the west of Prague and occupies an exceptional position among Czech castles. It was founded in 1348 by Czech King and Roman Emperor Charles IV as a place to store the royal treasure, especially the coronation jewels, which were taken here at the beginning of the Hussite Wars and remained, with short breaks, for nearly 200 years.

You can reach Karlštejn Castle from the centre of Prague with our personal driver in approximately 45 minutes.

The opening hours vary according to the season, but most of the time is open from 10 a.m. to 5 p.m.

We recommend that you leave your hotel in Prague at 9 am, as it takes some time to get to the castle itself, where cars are unfortunately not allowed. The driver will take you to the parking lot for visitors, where he will wait for you to return from the castle tour.

The constant temperature in the cave is around 10.6 ° C, so be sure to wear suitable clothes.

The opening hours at Koněprusy Caves are from 8 a.m. – 4 p.m. You must reserve at least 2 hours for the tour. The tour itself takes about 1 hour and costs CZK 150 per adult.

If you want to do both trips in one day, you have to decide if you want to visit Koněprusy Caves or Karlštejn first.

Due to the opening times of both places, we recommend that you first visit Koněprusy Caves and then continue to Karlštejn Castle. Wherever you want to go first, simply arrange it with your personal driver who will always wait for you in the parking lot.

 


Read more...


Vánoční trhy ve Vídni

Vánoční thy ve Vídni

Blíží se vánoční svátky a s tím spojené návštěvy vánočních a adventních trhů. Nejen v České republice, ale i u našich nejbližších sousedů naleznete tradiční vánoční trhy, které vám svou atmosférou navodí kouzlo Vánoc. Mezi tradiční trhy, hojně navštěvované i turisty z nejbližších zemí, patří kupříkladu i trhy ve Vídni. Menší i větší vánoční trhy naleznete na mnoha náměstích Vídně. Pokud se rozhodnete strávit v tomto historickém městě několik dnů, budete mít jedinečnou příležitost vychutnat si rakouské vánoční speciality a nasát atmosféru Vánoc do syta, atmosféru Vánoc ovšem nasajete i při jednodenní návštěvě.

Patrně mezi nejznámější vídeňské vánoční lákadla patří vídeňský adventní trh, Christkindlmarkt na Radničním náměstí, a to již přes 20 let. Na tomto trhu nalezete přes 100 stánků s vánoční tématikou. Radniční park, na jehož území se trhy odehrávají, je vánočně vyzdoben a v jednotlivých pavilonech parku jsou připraveny vánoční příběhy a různé tematické programy pro děti i dospělé. Nechybí ani vánoční dílny, kde si můžete vyrobit dárek pro své blízké. Trhy se odehrávají v termínu 15.11.–26.12.2019.

Nezapomeňte navštívit Vánoční vesničku u zámku Belvedere v termínu 22.11.–31.12.2019. Tato vesnička je zakomponovaná do panoramatu zámečku Beveder a je nepochybně zajímavý pro děti i dospělé. Rozzářený vánoční strom je obklopen romantickou vesničkou se stánky nabízejícími různorodé rakouské vánoční speciality a řemeslné výrobky a to vše za živého zpěvu vánočních koled.

Jak objednat:

Celodenní výlet se osobním řidičem z Prahy do Českého Krumlova objednávejte pomocí formuláře pro individuální objednávky na našich stránkách. Uveďte nástupní adresu a čas odjezdu a typ auta, který Vám bude vyhovovat.

Můžeme Vám nabídnout šoféry s vozidlem pro 4 pasažéry + řidič, limuzínu pro 3 pasažéry + řidič, a nebo dodávku, která uveze až 7 pasažérů + řidič. Pokud Vás jede větší skupina, není problém zařídit pro Vás více aut najednou. Vždy prosím uveďte kolik Vás pojede a kolik budete mít zavazadel a my pro Váš výlet najdeme to nejoptimálnější řešení. Dispečer Vás bude co nejdříve po odeslání objednávky na Váš email kontaktovat s cenovou nabídkou. Pokud budete souhlasit, tak objednávku už jen potvrdíme a už se o nic nebudete muset starat. 


Praha -> Český Krumlov -> Praha

Oficiální ceník pro 1 auto s osobním řidičem.

Třída Čas Cena
Comfort class 12h 11000 CZK
Luxury Class 12h 25000 CZK
VAN Class 12h 13000 CZK

 


Read more...


Vienna Christmas Markets

Christmas markets in Vienna

Christmas holidays are approaching and part of the holidays is visit of Christmas markets. In the Czech Republic, but also in our closest neighbors you will find the traditional Christmas markets that help you evoke magical atmosphere of Christmas. One of the most popular and traditional Christmas markets can be found in Vienna. You can find small or big Christmas markets on many places all around the capital of Austria. If you decide to spend several days in this historic town, you can have a unique opportunity to enjoy Austrian Christmas specialties and soak up the atmosphere of Christmas. Usually you can enjoy the atmosphere during a one day visit.

Probably one of Vienna's most famous Christmas attractions has been the Vienna Advent Market, the Christkindlmarkt on Town Hall Square, for over 20 years. There are over 100 Christmas market stalls on this market. The Town Hall Park, where markets take place, has the Christmas decoration all around and the individual pavilions of the park has prepared Christmas stories and various thematic programs for children and adults. There are also Christmas workshops where you can make a gift for your loved ones. Markets take place in the term 15.11.–26.12.2019.

Don't forget to visi Christmas Village at Belvedere Castle at night 22.11.–31.12.2019. This village is built into the panorama of Beveder Castle and is undoubtedly interesting for children and adults. The glowing Christmas tree is surrounded by a romantic village with stalls of interesting varied Austrian Christmas specialties and crafts. During your visit you will hear live carol singing.

How to Book this Daytrip:

Fill in the order form on our homepage, where you can also tell us the address and time of departure from your hotel or home and the number of passengers. We will email you a price offer. If you agree with the price, we will confirm your order.

Order a day trip with a personal driver from Prague to Český Krumlov using the form for individual orders on our website. Indicate the starting address and departure time and the type of car that suits you.

We can offer you a vehicle for 4 passengers + driver (Comfort class) or a van that can carry up to 7 passengers + driver (VAN class). If you are a bigger group, it is no problem to arrange more cars for you at the same time. Please always tell us how many passengers and how much luggage you will have and we will find the best solution for your trip.


Prague -> Český Krumlov -> Prague

Official pricelist for 1 car with personal driver.

Class Time Price
Comfort class 12h 11000 CZK (430 EUR)
Luxury Class 12h 25000 CZK (977 EUR)
VAN Class 12h 13000 CZK (508 EUR)

 


Read more...


Vánoční trhy v Regensburgu (Řeznu)

Vánoce by měli být svátky klidu a míru, pro řadu lidí jsou ovšem synonymem pro shon a chaos. Pokud si chcete adventní období užít v klidu a míru, vydejte se s námi na výlet na vánoční trhy. Že máte české a především ty pražské trhy již prochozené? Rezervujte si auto i s profesionálním řidičem a vyrazte s námi nedaleko za hranice, do bavorského Regensburgu (Řezna).

Řezno je historickým městem, kde panuje pohoda a klid a je tak do značné míry oproštěné od většího shonu velkých (byť možná trochu známějších) vánočních trhů ve Vídni nebo Norimberku. Pokud chcete během vánočních svátků rozjímat mimo dav turistů, v Řeznu můžete zavítat do slavné gotické katedrály sv. Petra a pak se projít po nejstarším kamenném mostu v Německu z 12. století. Mezi nejznámější místní vánoční trhy patří ty na náměstí Neupfarrplatz. Trhy na tomto náměstí rády navštěvují především děti, které tu každou středu dostanou od Mikuláše různé sladkosti. Pro dospělé návštěvníky je pak zajímavý především Lukréciin řemeslnický trh a Romantický trh v paláci Thurn Taxis, kde vás obslouží prodejci v historických kostýmech. Na všech vánočních trzích v Řeznu si můžete pochutnat na místních specialitách, především pánové patrně uvítají možnost pochutnat si na různých klobásách, které jsou i půl metru dlouhé. Nechybí různé vánoční sladkosti, svařené víno nebo teplý vánoční punč. Na místních trzích často narazíte na živou reprodukci vánočních koled pěveckými sbory a nechybí ani různě zdobené vánoční stromy.

Pokud máte dáváte přednost komornějším vánočním trhům a toužíte po tom, aby na vás včetně vánoční atmosféry dýchl i kus historie, tak neváhejte a objednejte si auto s příjemným řidičem a vyrazte s námi v době adventní do Řezna.


Read more...


Christmas market in Regensburg

Christmas should be a holiday of peace and quiet, but for many people it is synonymous with bustle and chaos. If you want to enjoy Advent in peace and quiet, take a trip to the Christmas Market with us. You say that you have Czech and especially Prague markets already passed? Book a car with a professional driver and set off with us near the border to Regensburg.

Regensburg is a historic city where peace and quiet prevail and is largely free from the hustle and bustle of the large (albeit somewhat better known) Christmas markets in Vienna or Nuremberg. If you want to contemplate outside the crowd of tourists during Christmas, visit Regensburg's famous Gothic Cathedral of St. Peter and then walk on the oldest stone bridge in Germany from the 12th century. The most famous local Christmas markets include the ones on Neupfarrplatz. The markets in this square like to be visited mainly by children, who get different sweets from St. Nicholas every Wednesday. Adult visitors are especially interested in the Lucretia craft market or the romantic market in Thurn Taxis Palace, where you will be served by sellers in historical costumes. At all the Christmas markets in Regensburg you can enjoy local specialties, especially gentlemen probably welcome the opportunity to enjoy various sausages, which can be even half a meter long. There are also various Christmas sweets, mulled wine or warm Christmas punch. In local markets, you often find live reproductions of Christmas carols by choirs and there are also variously decorated Christmas trees.

If you prefer more intimate Christmas markets and want to have a piece of history on you, including the Christmas atmosphere, do not hesitate to order a car with a pleasant driver and go to Regensburg with us during Advent time.


Read more...


Vánoční trhy v Norimberku

Podle křesťanské tradice je advent začátkem liturgického roku a to období čtyř neděl před vánočními svátky. Během tohoto období dnes probíhají přípravy na Vánoce, peče se vánoční cukroví, nakupují se dárky nebo si lidé navozují vánoční atmosféru návštěvami vánočních trhů. Pokud máte české vánoční trhy již „okoukané“, vyrazte našimi pohodlnými auty s příjemnými a zkušenými řidiči k našim blízkým sousedům. Mezi největší a nejnavštěvovanější vánoční trhy patří trhy v Norimberku, tedy v blízkosti hranic s Českou republikou.

Norimberský „Christkindlesmarkt“ je největším vánočním trhem ve střední Evropě a každoročně ho navštíví okolo 2 milionů návštěvníků. Tyto trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt (v blízkosti kostelů Panny Marie a sv. Sebalda) v historickém jádru města. Tyto trhy patří mezi trhy s dlouhou tradicí, podobně jako ty Drážďanské, konkrétně tyto trhy v Norimberku se pořádají již od 17. století. Trhy svou popularitu získali díky nabídce místních specialit, mezi které patří norimberské perníčky a biskupské chlebíčky nebo norimberské klobásky. Trhy jsou provoněné také tradičním svařákem nebo zdejší specialitou, ohřátým vaječným punčem se šlehačkou. Všechny tyto dobroty a řadu vánočních ozdob, často rukodělných, naleznete v zhruba 200 stáncích. V okolí trhů se můžete projet historickým poštovním vozem taženým koňmi a děti si nepochybně užijí spoustu zábavy díky dvoupatrovému historickému kolotoči, který se nachází na Hans Sachs Platz, v blízkosti Hauptmarktu.

Chcete si užít norimberské vánoční trhy se vším všudy, tedy vychutnat si i svařák nebo tradiční punč a nebát se pak sednout za volant? Chcete si bez starostí užívat vánoční atmosféry na jednom z nejkrásnějších a nejstarších vánočních trzích ve střední Evropě? Rezervujte si jedno z našich aut i s řidičem a vyrazte na norimberské vánoční trhy.


Read more...


Christmas markets in Nuremberg

According to Christian tradition, Advent is the beginning of the liturgical year, the period of four Sundays before Christmas. During this period, preparations are being made for Christmas, Christmas cookies are baked, gifts are bought, or people are evoking themselvs the Christmas atmosphere by visiting the Christmas markets. If you already have the Czech Christmas markets "go out", head to our close neighbors with our comfortable cars with pleasant and experienced drivers. Among the largest and most visited Christmas markets are the markets in Nuremberg, in Germany near the border with the Czech Republic.

Nuremberg's Christkindlesmarkt is the largest Christmas market in Central Europe and is visited by around 2 million visitors every year. These markets take place on Hauptmarkt Square (near the Churches of St. Mary and St. Sebaldus) in the historic city center. These markets are among the markets with a long tradition, like the Dresden ones, specifically these markets in Nuremberg have been held since the 17th century. The markets have gained popularity thanks to a selection of local specialties, including Nuremberg gingerbread and bishop sandwiches or Nuremberg sausages. The markets are also scented with traditional mulled vine or local specialty - heated egg punch with whipped cream. All these goodies and a range of Christmas decorations, often handmade, can be found in about 200 stalls. There is a historic horse-drawn postal car around the markets, and children will undoubtedly enjoy a lot of fun with the two-store historic carousel located on Hans Sachs Platz, near Hauptmarkt.

Do you want to enjoy the Nuremberg Christmas Market with all the trimmings, so enjoy a mulled wine or traditional punch and not be afraid to sit behind the wheel? Would you like to enjoy the Christmas atmosphere in one of the most beautiful and oldest Christmas markets in Central Europe? Book one of our cars with the driver and head to the Nuremberg Christmas Market.


Read more...


Vánoční trhy v Drážďanech

Vánoční trhy v Drážďanech

Vánoční svátky se pomalu ale jistě blíží a s nimi spojené vánoční trhy, které návštěvníkům navodí vánoční atmosféru a to za pomoci zářícího stromu, koled nebo vůni různých vánočních specialit. Pokud máte pražské vánoční trhy již okoukané a rádi by jste nasáli vánoční atmosféru někde za hranicemi, využijte naše řidiče a vyrazte si užívat Vánoc na trhy v Německu. Mezi nejkrásnější a nejzajímavější vánoční trhy patří nepochybně trhy v Drážďanech.

V Drážďanech, historickém městě nacházejícím se v těsné blízkosti s českými hranicemi, si můžete v době adventu užívat vánoční atmosféry na téměř celé rozloze města. Jeden z nejzajímavějších a nejoblíbenějších drážďanských vánočních trhů je tzv. Striezelmarkt, který se koná na náměstí Altmarkt v centru města. Protože jsou Drážďany oblíbeným cílem českých a jiných zahraničních turistů, tak si můžete v infostánku Striezelmarktu vyzvednout program trhu v několika jazycích a nechybí právě ani čeština, angličtina nebo polština. Trh Striezelmarkt má velice dlouhou historii, založen byl již v roce 1434 a jeho název je odvozen od tradičního vánočního pečiva „Strüzel“, toto pečivo lze přirovnat k české štole. Místní štola je pečena dle tradičního receptu, který je chráněn ochranou známkou a smí ho péct jen několik vybraných pekařů. Na trhu naleznete okolo 250 stánků a nejvíce z nich nabízí různé tradiční dobroty, jako třeba perníčky nebo zmíněné štoly. Nechybí ani nabídka vánočních ozdob a výrobky z místních dílniček. Vrcholem těchto trhů je „Stollenfest“, tedy Štolová slavnost, která začíná na náměstí Schlossplatz a končí na náměstí Altmarkt, kde je odhalena tradiční obří štola, která je posléze rozkrájena a rozprodána. Jednou ze zajímavostí vánočních drážďanských trhů je Mikuláš, který předčítá dětem pohádky.

Nadělte si příjemnou vánoční atmosféru a vyrazte během adventu našimi pohodlnými auty a příjemnými řidiči k našim sousedům na vánoční trhy.


Read more...


Christmas Markets in Dresden

Christmas holidays are slowly but surely approaching and are associated with Christmas markets, which will make a Christmas atmosphere to visitors thanks to the shining tree, carols or the scents of various Christmas specialties. If you already have visited Prague Christmas markets and you would like to soak up the Christmas atmosphere somewhere abroad, take advantage of our drivers and head to Christmas in Germany. Among the most beautiful and interesting Christmas markets are undoubtedly the markets in Dresden.

In Dresden, a historic town in close proximity to the Czech border, you can enjoy the Christmas atmosphere in the area of whole city during Advent. One of Dresden's most interesting and popular Christmas markets is the Striezelmarkt, which takes place on the Altmarkt square in the city center. As Dresden is a popular destination for Czech and other foreign tourists, you can pick up the market program in several languages ​​at the Striezelmarkt info booth, including Czech, English and Polish. The Striezelmarkt market has a very long history, was founded in 1434 and its name derives from the traditional Christmas pastry "Strüzel", this pastry can be compared to a Czech štola (christmas sweet pastry). The local Strüzel is baked according to a traditional recipe and that is protected by a trademark and can only be baked by a few selected bakers. There are around 250 stalls on the market and most of them offer various traditional treats, such as gingerbread and Strützel. There is also an offer of Christmas decorations and products from local workshops. The highlight of these markets is the Stollenfest (Stüzel festival), which begins at Schlossplatz and ends at Altmarkt, where a traditional giant Stüzel is unveiled, which is then sliced ​​and sold. One of the attractions of the Dresden Christmas Market is Saint Nicholas, who reads fairy tales to children.

Give yourself a pleasant Christmas atmosphere and set off for Christmas with our comfortable cars with pleasant drivers and make a trip for interesting Christmas markets to Dresden.


Read more...


Hallstatt

Hory, jezero, solný důl a středověké městečko je kombinace, která láká různorodé typy turistů – od nadšenců horské turistiky, přes milovníky historie a archeologie až po milovníky vodních sportů. Pohoří Dachstein, starobylé městečko Hallstatt a Solná komora jsou zařazena pod světové kulturní dědictví UNESCO, což je pochopitelně také magnetem pro řadu turistů.

Hallstatt, malé starobylé městečko je jedním z nejnavštěvovanějších rakouských městeček. Toto město láká turisty z celého světa a to z řady důvodů. Řada návštěvníků spojuje prohlídku středověkého města s návštěvou nedalekého nejstaršího solného dolu na světě. Na místě si lze objednat komentovanou prohlídku jak samotného Hallstattu, tak nedalekého Solného dolu v němčině, angličtině a v dalších jazycích. Ať se rozhodnete absolvovat prohlídku městečka samostatně nebo s průvodcem, tak určitě nesmíte vynechat návštěvu zdejší kostnice z 16. století. V té době na místním hřbitově již nebylo místo pro další nebožtíky, došlo tedy k vyzvednutí několika set lebek a kostí. Ostatky byly vyběleny a lebky byly pokresleny květinovými motivy a popsány daty narození a úmrtí, následovalo uložení do místní kostnice. V blízkosti kostnice naleznete gotický katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, v kterém nechybí oltář se svatou Barborou, patronkou horníků.

Patříte-li mezi milovníky archeologie, můžete navštívit místní rozsáhlá archeologická naleziště. Již v roce 1846 zde proběhl jeden z prvních významných výzkumů. V této době bylo nedaleko od solného dolu nalezeno veliké pohřebiště, kde bylo odkryto více jak 1500 hrobů s bohatou pohřební výbavou. K archeologickému nalezišti se pohodlně dostanete lanovkou z Hallstattu. Navštívit můžete i městské muzeum, které v roce 1898 otevřel císař František Josef I.. V tomto muzeu naleznete řadu místních archeologických nálezů.

Světový unikát představuje místní solný důl, kde místní začali těžit sůl již před 7 000 lety (a kde se sůl těží dodnes). Prohlídku dolu lze absolvovat od začátku dubna do konce listopadu. Stejně jako k archeologickému nalezišti, tak se k dolu dostanete za pomoci lanovky, pokud se chcete projít, cesta vám bude trvat zhruba hodinu. Pokud se po prohlídce dolu budete chtít pokochat místní přírodou, nezapomeňte navštívit vyhlášenou vyhlídkovou plošinu Skywalk ve výšce 360 metrů nad jezerem.

Toužíte vedle kulturních zážitků i po přírodě? Tak nezapomeňte vyrazit na túru na horský masiv Dachstein, které leží na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska. Nejvyšší vrcholy naleznete na okraji tohoto masivu a díky zvlněné náhorní plošině vás čeká i řada krasových jevů. Odpočinout si pak můžete u Hallstattského jezera, kde se vedle plavání můžete i potápět.

Vzdálenost mezi Prahou a Hallstattem činí 370 km. Pokud tuto cestu nechcete absolvovat za volantem vy samy, tak využijte naší služby DriveCzech, kdy Vás pohodlným autem odveze profesionální řidič až do Hallstattu, kde můžete strávit zajímavý víkend s rodinou či přáteli, ale také romantickou dovolenou se svým protějškem.


Read more...


Hallstatt

Mountains, lake, salt mine and medieval town is a combination that attracts diverse types of tourists - from mountain hiking enthusiasts through history enthusiasts and archeology lovers to water sports lovers. The Dachstein Mountains, the ancient town and the Salzkammergut are classified as a UNESCO World Heritage, which is also a magnet for many tourists.

Hallstatt, a small ancient town, is one of the most visited Austrian towns. This city attracts tourists from all over the world for a number of reasons. Many visitors combine a tour of the medieval town with a visit to the world's oldest salt mine. Guided tours of both Hallstatt and the nearby Salt Mine in German, English and other languages ​​can be booked on the spot. Whether you decide to take a tour of the town alone or with a guide, you must not miss a visit to the 16th century ossuary. At that time there was no room for more dead in the local cemetery, so several hundred skulls and bones were picked up. The remains were whitened and the skulls were painted with floral motifs and date of birth and death and placed in the local ossuary. Near the ossuary you will find the Gothic Catholic Church of the Assumption of the Virgin Mary, which includes the altar with St. Barbara, the patroness of miners.

If you are an archeology enthusiast, you can visit the local extensive archaeological sites. Already in 1846 there was one of the first significant research. At that time, a large burial ground was found not far from the salt mine, where more than 1,500 graves with rich burial facilities were uncovered. The archaeological site can be easily reached by cable car from Hallstatt. You can also visit the town museum, which was opened in 1898 by Emperor Franz Joseph I. In this museum you will find many local archaeological finds.

The world's unique salt mine is where the locals started to mine salt 7,000 years ago (and where salt is mined today). You can take a tour of the mine from April 1 until the end of November. Just like the archaeological site, you can reach the mine with a cable car. If you want to walk, the journey will take you about an hour. If you want to enjoy the local nature after exploring the mine, be sure to visit the renowned Skywalk viewing platform at a height of 360 meters above the lake.

Would you like aslo go to the mountains? So don't forget to hike the Dachstein massif, which lies on the border of Upper Austria, Styria and Salzburg. The highest peaks can be found on the edge of this massif, and thanks to the undulating plateau you can expect a number of karst phenomena. You can relax at Hallstatt Lake, where you can dive in addition to swimming.

The distance between Prague and Hallstatt is 370 km. If you do not want to make this journey yourself, take advantage of our DriveCzech service, where a comfortable car will drive you to Hallstatt, where you can spend an interesting weekend with family or friends, but also a romantic holiday with your counterpart.


Read more...


Mikulov

Mikulov

Historické město Mikulov naleznete v blízkosti hranic s Rakouskem, tedy v krásné krajině vinařské oblasti jižní Moravy. Ať už toužíte po krásné přírodě, historii nebo dobrém víně, Mikulov je tím pravým místem k návštěvě. Mikulov je krásným historickým městem, jehož počátky nalezneme ve 12. století. Díky své geografické poloze se v městě setkávaly kulturní a náboženské proudy, které se na podobě a životě města výrazně podepsaly. Mezi výrazné etnické a náboženské proudy této oblastí patří kupříkladu místní Židé. Od 16. století se v této lokalitě nacházela jedna z největších židovských komunit nejen na Moravě, ale v českém království jako celku. V Mikulově si tak kupříkladu můžete projít naučnou stezkou židovskou čtvrtí, v rámci které navštívíte místní synagogu, hřbitov nebo před pár lety objevenou rituální lázeň.

Nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova tvoří zámek nacházející se na výrazném skalním útesu. Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II přenechán Lichtensteinům ve 13. století. Od nich získali hrad Dietrichsteinové a po požáru z roku 1719 získal zámek dnešní podobu. Zámek bohužel vyhořel ještě jednou v roce 1945 a to do základů, ovšem díky Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl během 50. let obnoven a to podle plánů z přestavby z roku 1719.  V současnosti sídlí v zámku místní muzeum, které uvítá všechny zájemce o místní historii a kulturu.

Mezi nejzajímavější místní církevní památky patří Křížová cesta vedoucí na Svatý kopeček. Jedná se o jedno z prvních poutních míst jižní Moravy a je tak jednou z nejstarších křížových cest v Čechách. Zakladatelem místní křížové cesty byl jeden z majitelů mikulovskén panství, olomoucký biskup kardinál František z Dietrichsteina (1570-1636). V roce 1622 se v oblasti Mikulova objevila morová rána. Jednou z motivací pro postavení křížové cesty tak bylo odeznění morové rány. Na vrcholku Svatého kopečku naleznete kapličku zasvěcenou sv. Šebestiánovi, tedy jednomu z ochránců před morem.

Pokud jste si užili kultury a historie již dostatek, vyrazte do okolní přírody. Okolí Mikulova vybízí jak k pěší turistice nebo cyklistice, tak také k projížďce na koni, koupání nebo k plavbě na lodi. Skalnaté Pavlovské vrchy lákají návštěvníky za pomoci různorodých forem krasových jevů a rozmanitostí rostlin. Zajímavé je i propojení na krajinu Lednicko-valtického areálu. Nechybí kvalitní značení cyklostezek, které vedou moravsko-rakouským pohraničím. Aqualand Moravia – Psohlávky uvítá zase milovníky vody.

Při návštěvě Mikulova a jeho okolí nesmíte zapomenout ochutnat místní víno, přece jen se jedná o významnou vinařskou oblast. Nechybí tedy ani vinařské naučné stezky, které vás provedou historií místních vinic a vinných sklípků. Naučné stezky nejsnáze absolvujete na kole nebo pěšky a vybírat můžete z několika variant.

Ať chcete strávit příjemný romantický víkend se sklenkou dobrého vína v ruce nebo se kochat krásnou přírodou a poznat zajímavá místa Moravy, neváhejte a rezervujte si auto i s řidičem od Driveczech.


Read more...


Mikulov

The historic town of Mikulov can be found near the border with Austria, ie in the beautiful landscape of the wine region of South Moravia. Whether you long for beautiful nature, history or good wine, Mikulov is the right place to visit. Mikulov is a beautiful historical town, whose origins can be found in the 12th century. Due to their geographical location, cultural and religious streams met in the city, which significantly influenced the city's life and form. Among the distinctive ethnic and religious streams of this area are, for example, local Jews. Since the 16th century, one of the largest Jewish communities was located in this area not only in Moravia but in the Czech Kingdom as a whole. In Mikulov, for example, you can walk along the educational trail through the Jewish Quarter, where you will visit the local synagogue, cemetery or a ritual bath discovered several years ago.

The dominant feature of Mikulov is the chateau located on a prominent rock cliff. Originally a noble castle, it was left to the Lichtensteins in the 13th century by Přemysl Otakar II. The Dietrichstein castle was acquired from them and after the fire in 1719 the castle gained its present appearance. Unfortunately, the castle burnt down once more in 1945, but thanks to the Association for the Reconstruction of Mikulov Castle it was restored during the 1950s according to plans from the reconstruction in 1719. At present, the castle houses the local museum, which welcomes all those interested in local history and culture.

The Stations of the Cross leading to the Holy Hill (Svatý kopeček) are among the most interesting local religious monuments. It is one of the first pilgrimage sites in South Moravia and is one of the oldest Stations of the Cross in Bohemia. The founder of the Stations of the Cross was one of the owners of the Mikulov estate, Cardinal Francis of Dietrichstein (1570-1636), Bishop of Olomouc. In 1622 plague epidemy wound appeared in the area of ​​Mikulov. One of the motivations for the Stations of the Cross was the disappearance of the plague. At the top of the Holy Hill you will find a chapel dedicated to St. Šebestián, one of the protectors of the sick plague.

If you've enjoyed enough culture and history, head out to the surrounding countryside. The surroundings of Mikulov are ideal for hiking or cycling, as well as for horseback riding, swimming or boating. Rocky Pavlov Hills attract visitors with various forms of karst phenomena and plant diversity. The connection to the landscape of the Lednice-Valtice area is also interesting. There is also good marking of cycling paths that lead the Moravian-Austrian border. Aqualand Moravia - Psohlavky will welcome water lovers.

When you visit Mikulov and its surroundings, you should not forget to taste the local wine, because Mikulov is an important wine region. There are also wine nature trails that will guide you through the history of local vineyards and wine cellars. Nature trails are easiest to go by bike or on foot and to choose from several variants.

Whether you want to spend a pleasant romantic weekend with a glass of good wine in your hand or enjoy the beautiful nature and get to know interesting places of Moravia, do not hesitate to book a car with the Driveczech driver.


Read more...